Top dron súčasnosti? DJI Mavic 2 Pro

Za posledných pár rokov sa segment bezpilotných prostriedkov – dronov posúval míľovými krokmi. Hobby piloti modelárskych lietadiel už netvoria jadro nekomerčných používateľov UAV vo vzdušnom priestore. Zdieľajú ho totiž s pilotmi – amatérmi kvadrokoptér, ktoré sú stále dostupnejšie, prepracovanejšie a jednoduchšie na ovládanie. Ktorý model teda kraľuje svetu dronov súčasnosti? Jasným víťazom je DJI Mavic 2 Pro.

Základom je kvalitná kamera 

Čínsky výrobca dronov DJI sa spojil so švédskym výrobcom fotoaparátov a kamier Hasselblad, ktorého kamerou natočil kozmonaut Neil Armstrong dobytie Mesiaca, a vytvorili kompaktný 1-palcový CMOS senzor vhodný pre použitie na UAV. Fotí 20 Mpix fotografie a natáča 4K videá pri 30 snímkach za sekundu. To by nebolo nič špeciálneho, keby však nenatáčal vo formáte Dlog-M s 10 bitovou farebnou hĺbkou pri kodeku H.265, ktorý uchováva o 50% viac údajov o snímanom obraze, než jeho predchodca H.264. Na porovnaní fotografií z Mavic 2 Pro a z druhého najlepšieho modelu od DJI Mavic Air 2 je zjavné, že hĺbka farieb na fotkách z Mavic 2 Pro zobrazuje realitu na fotografii vernejšie.

mavic 2 pro vs mavic air 2

Bezpečnosť nadovšetko

Všesmerové senzory umiestnené po tele Mavic 2 Pro detegujú prekážky a zabraňujú kolízii, dron je teda v bezpečí aj v rukách začiatočníka. Senzory sa nachádzajú vpredu, vzadu, hore, dole, vľavo a vpravo. Pokrývajú teda všetky smery a pri detekcii prekážky v dráhe letu dron zastavia. Nie však pri maximálnej rýchlosti, ktorá je pri tomto modeli až 72 kilometrov za hodinu v športovom režime.

mavic 2 pro senzory na detekciu prekazok

Maximálna dĺžka letu

Ďalší dôležitý parameter, ktorý by ste mali pri výbere dronu zvážiť je maximálna dĺžka letu. Platí pravidlo, že čím je doba letu dlhšia, tým väčšia musí byť aj batéria a tým pádom rastie cena celého zariadenia. V obchodoch objavíte kvalitné drony s dobou letu okolo 30 minút. Nájdu sa však aj stroje, s ktorými budete musieť po 5 minútach pristáť. Pri výbere si teda  pozorne všímajte aj tento parameter.

Ďalšie funkcie kvalitného dronu

     • GPS – vďaka systému GPS vie dron, kde sa v každom momente letu práve nachádza. V prípade straty signálu je to práve GPS, vďaka ktorému sa váš stroj autonómne vráti na miesto vzletu.
     • Sledovanie objektov – táto funkcia je obzvlášť užitočná v prípade, keď chcete pomocou dronu natáčať akčnejšie videá svojich športových výkonov. Dron vás bude sledovať v pohybe a udržiavať v zornom poli kamery.
     • Skladanie – pevná a nie práve kompaktná konštrukcia môže spôsobiť, že si svoj dron nepribalíte do príručnej batožiny na najbližšej dovolenke. Hľadajte spratné skladacie zariadenia, ktoré za pár sekúnd pred letom rozložíte a môžete lietať.
     • Detekcia prekážok – túto funkciu ocenia najmä začínajúci piloti dronov. Drony vďaka senzorom rozmiestnených po tele zariadenia včas zastavia svoj pohyb, ak hrozí nebezpečenstvo nárazu.

Spoznajte najlepšie drony na našom trhu

Najlepší mini dron s kamerou – DJI Mini 2:

Tento ultra ľahký dron s kamerou bez problémov skryjete do vrecka bundy. V roku 2021 začne platiť nová legislatíva a s hmotnosťou iba 249 g pravdepodobne nebudete musieť, na rozdiel od väčšiny robustnejších dronov, takýto typ dronu registrovať.

Výdrž batérie 31 minút vám umožní zachytiť celú sériu 12 MP fotiek alebo videa v 4k kvalite. Vďaka aplikácii s tréningovým režimom je DJI Mini 2 vhodný aj pre začiatočníkov. Kompletné špecifikácie produktu si môžete pozrieť na oficiálnej stránke výrobcu.

Cena DJI Mini 2 – 459 €

mavic mini recenzia

Zlatá stredná cesta, alebo najlepší selfie dron – DJI Mavic Air 2

Najnovší dron zo série Mavic z dielne renomovaného výrobcu UAV – firmy DJI. Použitie najmodernejších technológií je cítiť aj na jeho vlastnostiach:

     • neuveriteľných 34 minút výdrže batérie
     • 48 MP rozlíšenie fotografie
     • 4k rozlíšenie videa pri 60 fps snímkovej frekvencii
     • najvyššia rýchlosť až 68 km/h
     • predné, zadné a spodné senzory na detekciu prekážok

mavic air 2 recenzia

HDR foto mód na zachytávanie vysokého dynamického rozsahu vám umožní robiť dych vyrážajúce fotky aj pri zhoršených svetelných podmienkach, napríklad pri fotení proti slnku, počas zlatej hodinky (pri západe slnka) alebo za šera.

hdr zapnute vypnute

Časozberný mód

Mavic Air 2 disponuje tzv. Hyperlapse módom, a to dokonca v ohromujúcom 8k rozlíšení. Hyperlapse je variant časozberného timelapse videa, pri ktorom sa však kamera/dron pohybuje niekoľko minút a vytvára fotografie v pravidelných intervaloch, napr. každých 5 sekúnd. 

Fotografie potom softvér priamo v drone automaticky spojí do krátkeho videa. Pre lepšiu predstavu uvádzame hyperlapse Bratislavského nábrežia v našej réžii vyhotovenú dronom Mavic 2 Pro, ktorý si onedlho predstavíme.

Focus Track a QuickShots

Vďaka funkcii Focus Track budú vaše zábery vyzerať profesionálne, aj keď s dronmi ešte len začínate. Inteligentné letové módy na sledovanie objektov urobia prácu za vás. To isté platí pre funkciu QuickShots, čo sú predprogramované letové manévre. Niekoľkými klikmi zachytíte krátke, ale pútavé video s prednastavenou trasou letu. Možnosť nastavenia časovača pri fotení zas pasuje Mavic Air 2 za víťaza kategórie Najlepší selfie dron.

Cena DJI Mavic Air 2 – 849 €

Najlepší kompaktný profesionálny dron s kamerou – DJI Mavic 2 Pro

DJI sa spojilo so švédskym výrobcom fotoaparátov Hasselblad, ktorého kamera zdokumentovala prvé pristátie človeka na mesiaci a vytvorili riešenie pre profesionálnych fotografov. Bezkonkurenčný 1 palcový senzor presvedčil aj nás a v súčasnosti tvorí Mavic 2 Pro jadro nášho technologického parku. 

S výnimkou špecializovaných služieb – leteckého meračského snímkovania, pri ktorom vytvárame presné geodetické mapy a modely zeme, používame Mavic 2 Pro na tvorbu všetkého ostatného – fotiek, videí a 360° leteckých panorám. Poďme sa teda pozrieť na to, čím tento profesionálny dron disponuje.

mavic 2 pro recenzia

Najväčšie lákadlá

Výkonný objektív (20 MP 1” CMOS Sensor) je schopný zachytiť širokú škálu farieb vo vysokom detaile. Kameramanov zas poteší 10-bitová hĺbka farieb a špeciálny Dlog-M farebný profil, vďaka ktorému pôsobia odtiene farieb vernejšie. Aby ste však zo záznamu v takomto formáte vytiahli maximum, budete sa musieť povenovať dodatočnej úprave záberov z dronu v postprodukcii v príslušných programoch.

Rozdiel môže pôsobiť zanedbateľne, pri profesionálnej fotografii dronom je to však práve dôraz na detail, ktorý odlišuje začiatočníkov-amatérov od profesionálov s dlhoročnými skúsenosťami a s pokročilou technikou.

Podobný, a predsa iný

V mnohom sa táto vlajková loď DJI podobá na Mavic Air 2. Umožní vám natáčať skvelé hyperlapse zábery, vytvárať veľké panorámy a zjednodušiť si ovládanie prostredníctvom inteligentných letových režimov Active Track a QuickShots. Vo vzduchu dron udržíte úctyhodných 31 minút. 

Mavic 2 Pro má navyše senzory na vyhnutie sa prekážkam vľavo, vpravo a hore pri stúpaní. Je o niečo rýchlejší (72 km/h), je však tiež väčší a ťažší a teda menej kompaktný. Hlavný rozdiel medzi Mavic Pro 2 a Mavic Air 2 pocítia najmä profesionálni fotografi a kameramani, pre ktorých sú postprodukčné úpravy fotografií a videí samozrejmosťou.

Cena DJI Mavic 2 Pro – 1499 €

Aký je náš finálny verdikt?

mavic mini mavic air 2 mavic 2 pro porovnanie

Ak máte čas a chuť venovať sa úprave fotografií a videí v postprodukcii, zvážte investíciu do DJI Mavic 2 Pro. Ak chcete fotky a videá hneď po lete a krátkej úprave priamo v mobile nahrávať na sociálne siete, zvoľte DJI Mavic Air 2. 

Ak hľadáte ľahký a relatívne lacný dron, chcete sa naučiť najmä lietať a nevadí vám o niečo horšia kvalita obrazu pri fotografiách, siahnite po DJI Mini 2. S ním zistíte, či vás vytváranie záberov z dronu vôbec baví.

Nech už sa rozhodnete pre ktorýkoľvek model s kamerou, odporúčame vám zaobstarať si aj náhradné batérie. DJI ponúka ku každému dronu balík batérií a iného príslušenstva, tzv. Fly More Kit. Nebudete tak odkázaní na jedinú batériu a môžete lietať dlhšie. V cene máte navyše náhradné vrtule a praktický batoh na všetko vybavenie.

DJI fly more kit

Spoľahlivé drony, ktoré udávajú trend

Prečo sme sa zamerali práve na drony od výrobcu DJI? Z vlastnej skúsenosti môžeme potvrdiť že sú spoľahlivé, kvalitné a sú inšpiráciou ostatným značkám, ktoré ich nasledujú. Vďaka pokročilému výskumu a vývoju prináša DJI každý rok na trh nové kvadrokoptéry s vyspelejšími funkciami, lepším výkonom a pritom stále prijateľnými cenami.

Pomohol vám náš článok? Ak sa ešte stále neviete rozhodnúť, napíšte nám. Radi vám s výberom pomôžeme.

Odpovedať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Váš komentár:

Vaše meno: