FPV dron pre masy – DJI FPV

Pred niekoľkými rokmi boli drony okrem armády využívané hlavne hobby pilotmi, ktorí si ich podomácky postavili a lietali s nimi na modelárskych letiskách. Pár mesiacov dozadu boli závodné FPV drony na tom podobne – lietali s nimi nadšenci pre tento e-sport a keďže sú podstatne náročnejšie na ovládanie a bolo nutné si ich vyskladať z viacerých komponentov, zostali v rukách úzkej skupiny pilotov. Dnes to však už neplatí.

V článku si povieme o tom, čo FPV vlastne znamená, ktorý FPV dron dostal akrobatický let k masám širokej verejnosti a na záver sa podelíme o naše skúsenosti s DJI FPV a akrobatickým letom.

Čo je FPV?

First person view (FPV) – v preklade „pohľad prvej osoby“ – ktorý mnohí poznáme z počítačových hier znamená, že na obrazovke počítača vidíte to isté, čo vidí aj postava, ktorú v hre ovládate. Tento pojem v dronovej terminológii označuje sledovanie záznamu kamery dronu v reálnom čase prostredníctvom špeciálnych okuliarov – FPV headsetu pre čo najrealistickejší zážitok.

dji fpv headset

V praxi teda klasicky ovládačom ovládate dron s kamerou, ktorý okamžite prenáša obraz z kamery do headsetu. Dalo by sa povedať, že vďaka tomuto okamžitému prenosu a letovým vlastnostiam FPV dronov sa zážitok z ovládania FPV dronu veľmi podobá skutočnému lietaniu. Poďme sa teda pozrieť na to, prečo majú FPV drony vlastnú kategóriu v hierarchii bezpilotných prostriedkov.

Klasické vs. FPV drony

FPV drony od klasických komerčných UAV typu Phantom 4 alebo Mavic 2 Pro odlišuje najmä účel, na ktorý boli vyvinuté. Konvenčné drony slúžia primárne na vyhotovovanie fotografií a videí v najvyššej možnej kvalite. Spravidla platí, že čím vyššie je požadované rozlíšenie a kvalita, tým väčší treba senzor. Väčší senzor znamená ťažšie záznamové zariadenie a tomu musí byť prispôsobená aj konštrukcia dronu. Ten musí byť robustný a schopný uniesť väčší senzor čo možno najdlhšiu dobu. Pri bežných dronoch je teda žiadúca skôr výdrž a stabilita na úkor rýchlosti a obratnosti. A tu prichádzajú na scénu FPV drony, presnejšie DJI FPV.

DJI FPV

V súčasnosti najrýchlejší dron najväčšieho výrobcu bezpilotných prostriedkov DJI dokáže letieť rýchlosťou až 140 km/h. Na rozdiel od ostatných dronov DJI je jeho hlavným účelom akrobatický / závodný let. Klopenou konštrukciou skutočne pripomína viac závodné auto než bežnú kvadrokoptéru s kamerou umiestnenou pod telom. Výhodou oproti doterajším FPV dronom je kúpa celého setu naraz – nemusíte teda prácne vyhľadávať na internete komponenty ako riadiaca jednotka, headset, ovládač, kamera; zohľadňovať ich vzájomnú kompatibilitu a po kúpe ich krvopotne spájať do jedného fungujúceho celku.

DIY FPV dron

fpv dron komponenty

DJI FPV

dji fpv combo

Nevýhodou pre nováčika, ale aj skúseného pilota bežného dronu je úplne nový štýl ovládania. S bežnými dronmi je dnes už ťažké havarovať. Stabilizácia a senzory na vyhýbanie sa prekážkam včas zastavia letiaci dron ešte pred kolíziou. Pri DJI FPV to však neplatí. Akonáhle sa prepnete z Normal alebo Sport módu do Manual režimu, priebeh letu je výhradne vo Vašich rukách. Internetom sa dnes šíria desiatky videí neskúsených pilotov, ktorí túto hračku za 1300 € pri prvom lete poslali strmhlav k zemi.

Čo stojí za obrovským počtom havárií tohto nového modelu? Súhrnným pojmom by sa to dalo označiť ako zlyhanie ľudského faktora – pilota. Aj napriek tomu, že k zariadeniu bol vyvinutý softvér – simulátor, prostredníctvom ktorého dokáže každý nádejný FPV pilot zdokonaliť svoje zručnosti, mnohí prípravu zanedbajú a doplatia na to. V čom sa teda líši ovládanie? Takmer vo všetkom. Keď pri bežnom drone akcelerujete smerom dopredu, UAV systém sa naklopí maximálne o pár stupňov. Pri DJI FPV náklon nie je obmedzený a môžete tak s dronom robiť kľudne aj saltá vpred.

dji phantom 4 dron let dopredu
dji fpv obrátený

Ďalším výrazným rozdielom je možnosť ovládania výkonu vrtúľ. Na rozdiel od bežných dronov, kde sa páčkou ovláda stúpanie a klesanie UAV, pri DJI FPV drone sa páčkou ovláda výkon. Ak teda máte DJI FPV práve otočený o 180° a je hlavou dole, akonáhle akcelerujete letíte priamo k zemi.

Naše skúsenosti s DJI FPV

Ako správni UAV nadšenci sme si aj my zaobstarali akrobatický DJI FPV dron. S poriadnou dávkou rešpektu po všetkých tých videách pádov sme si pred prvým akrobatickým letom radšej sadli za simulátor. Keďže DJI Virtual Flight od výrobcu je však zatiaľ len na iOS siahli sme po etablovanom Liftoff simulátore. Pri neskoršom porovnaní oboch trenažérov môžeme skonštatovať, že Liftoff je omnoho reálnejší než výrobcom ponúkaný DJI Virtual Flight. Nevýhodou je, že si ho treba zakúpiť za 19,99 € na Steame a nie je kompatibilný s headsetom DJI FPV Goggles V2 ktorý je pribalený v DJI FPV Combo. Na zlepšenie sa v ovládaní nám však stačila obrazovka počítača.

DJI Virtual Flight

Liftoff

Po zhruba 10 hodinách na simulátore a ďalšej hodine aktualizácii firmware verzií ovládača, dronu a headsetu sme sa rozhodli skúsiť šťastie na odľahlej a opustenej lúke. Vzlet v Normal móde, trocha špásu v Sport režime a ide sa na to. Prepnutie do Manual módu a … nič. Zariadenie zostalo v Sport móde. Až neskôr sme zistili, že Manual mód treba odblokovať. Takže znova. Batéria nabitá na 100%, vzlet zhruba do 80m , Manual mód a letíme. Z výrobcom deklarovaných maximálnych 20 minút letu je v akrobatickom móde približne 5. Prežili sme. Ani hlava sa netočila. Spojenie aj prenos obrazu boli stabilné, reakcia UAV na ovládacie pokyny bez latencie. Neskôr sa nám podarilo zaobstarať dodatočné batériové sety, ktoré pri tomto drone a jeho výdrži batérie (5 minút v akro móde) nevyhnutnosťou. Po ďalších niekoľkých hodinách na simulátore a v realite sme tomu už celkom prišli na kĺb.

Zhrnutie

DJI FPV nie je pre každého. Vo vysokých rýchlostiach bez stabilizácie a ostatných bezpečnostných prvkov predstavuje pri neskúsenom pilotovi reálnu hrozbu pre nezúčastnené osoby a majetok. 4K 60 fps video (resp. FULL HD pri 120 fps) predurčujú tento dron na dynamické zábery pri ktorých budú diváci tajiť dych. Na druhú stranu s ním nie je možné fotografovať a bez headsetu sa nepohnete. Tiež je podstatne ťažší než väčšina podomácky postavených FPV dronov a práve kvôli tomu ho citeľne unáša pri lete do strán. Určite odporúčame aspoň na prvý rok zakúpiť DJI Care Refresh, ktorý využijete ak s dronom havarujete. Ten stojí 199 € na rok a po zaplatení spoluúčasti 269 € Vám DJI poskytne nový dron.

Tak čo, idete do toho?

Odpovedať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Váš komentár:

Vaše meno: