Lietanie s dronom na Slovensku: Ako lietať s dronom a nedostať pokutu?

Ešte pred pár rokmi boli bezpilotné prostriedky – drony na Slovensku oblasť, ktorej sa v rámci hobby venovalo len zopár nadšencov. Podomácky si postavili lietadlo alebo kvadrokoptéru a na modelárskych letiskách predvádzali svoje zručnosti. Ako to s dronmi vyzerá v súčasnosti?

dji phantom 4 mavic 2 pro

Dostupnosť komerčných UAV (dronov) spôsobila, že dnes stačí vygoogliť „dron s kamerou“ a zajtra ste už pilotom takých kvalitných modelov, akými sú DJI Phantom 4 alebo Mavic 2 Pro.

UAV sa rýchlo zaradili do kategórie spotrebného tovaru. Vďaka tomu a s prispením nepružnej legislatívy lietalo mnoho ľudí na čierno. Dalo by sa to prirovnať k šoférovaniu auta bez vodičského preukazu a akýchkoľvek skúseností s obsluhou vozidla. Ako teda lietať s dronom, aby ste sa vyhli pokute, ktorá sa môže vyšplhať až do výšky 33 000 €?

Lietajte zodpovedne

A v súlade s legislatívou. Tá bola ešte donedávna jeden veľký chaos, keďže legislatívne podmienky na lietanie s dronmi upravujú 3 rôzne zákony:

     • zákon o civilnom letectve,
     • zákon o ochrane utajovaných skutočností,
     • zákon o geodézii a kartografii.

Aby toho nebolo málo, všetky zákony pochádzajú z dielní rôznych inštitúcií – iný pohľad na drony má Dopravný úrad, iný NBÚ a iný Úrad geodézie, kartografie a katastra. Až koncom roka 2019 vniesol do tohto zmätku viac svetla Dopravný úrad, ktorý prevádzku dronov rozdelil do 2 základných kategórií.

1. Kategória A – Hobby užívatelia

Táto kategória nepotrebuje vlastniť žiadne povolenie na dron, ani preukaz pilota. Stačí dodržiavať všeobecné pravidlá lietania s dronmi:

     • maximálna výška 120 m,
     • maximálna vzdialenosť UAV od pilota 1 km,
     • musíte udržiavať priamy vizuálny kontakt s dronom,
     • minimálna vzdialenosť od nezúčastnených osôb a majetku 50 m,
     • nesmiete prelietavať zhromaždiská ľudí,
     • nesmiete lietať v noci,
     • nesmiete byť pod vplyvom psychoaktívnej látky,
     • nesmiete z dronu zhadzovať predmety a rozprašovať chemické látky,
     • pri automatickom „follow me“ móde musí byť od vás dron vzdialený maximálne 30 m a vo výške najviac 30 m,
     • pri lete v riadenom okruhu letiska musíte byť minimálne 3,7 km od letiska a vo výške najviac 30 m.

Čo úrad nespomenul, ale môže vás vyjsť draho

Dron s kamerou v národnom parku alebo inom chránenom území síce spraví nádherné zábery, ale nepatrí tam. Podľa zákona o ochrane prírody zvuk rotácie vrtúľ evokuje u citlivých druhov živočíchov prítomnosť predátora, mení ich prirodzené správanie, narúša ich denný cyklus a bráni rozmnožovaniu.

dron a orol

Pozor tiež na tzv. bezletové „no fly“ zóny. Na tie budete síce pri dronoch od najväčšieho výrobcu (čínsky DJI) upozornení automaticky, ale až priamo na mieste danej „no fly“ zóny. Na plánované pekné zábery západu slnka tak budete musieť zabudnúť.

Preto si vždy dopredu skontrolujte lokalitu pomocou oficiálnej mapy bezletových zón. Vzlietnuť sa vám takisto nemusí podariť v okolí letísk, väzníc, vojenských obvodov a základní alebo elektrární.

DJI no fly zone Bratislava

2. Kategória B – Komerčné využitie

V prípade, že chcete drony na Slovensku využívať na svoje podnikanie, spadáte podľa Dopravného úradu do kategórie B a potrebujete licenciu na výkon leteckých prác. Tú získate od Dopravného úradu po:

     • absolvovaní teoretických a praktických skúšok,
     • predložení prevádzkovej príručky,
     • poistení a registrácii všetkých dronov, ktoré zamýšľate pri svojom podnikaní používať.

Siahodlhý proces trvá niekoľko mesiacov, má však svoje opodstatnenie. Pri komerčných prácach s dronmi vám Dopravný úrad dovoľuje lietať bližšie k ľuďom a objektom, čo zvyšuje riziko ujmy na zdraví a majetku.

Stačí si predstaviť následky zranení pri dopade takmer 1,5 kg vážiaceho DJI Phantom 4 z výšky 120 m. Alebo vtiahnutie takéhoto dronu do motora lietadla, ktoré práve vzlieta z letiska. Podobné zábery sa žiaľ na internete objavujú stále častejšie.

lietadlo z dronu

Poviete si, že po prekonaní nevyhnutnej byrokracie a získaní povolenia na letecké práce vám už nič nebráni využívať potenciál dronov naplno? Mýlite sa. Ak by ste okrem fotiek a videí plánovali pomocou dronov na Slovensku tvoriť aj presné mapy (ortofotomapa, digitálny model zemského povrchu, 3D model), potrebujete ešte tieto „maličkosti“:

     • bezpečnostnú previerku podnikateľa od NBÚ minimálne pre stupeň utajenia D – dôverné,
     • zmluvu s Ministerstvom obrany o prístupe podnikateľa k utajovaným skutočnostiam.

Do detailu pri popise týchto náležitostí nebudeme zachádzať. Analogicky by sa dalo ich získanie prirovnať k výstupu na Mount Everest počas víchrice, bez tréningu a sprievodcu. Tento zdĺhavý, náročný a drahý proces sme, žiaľ, absolvovali aj my. Viac o menej známych využitiach bezpilotných prostriedkov sa dozviete v našej sekcii Špecializované služby.

Posun k lepšiemu

Nemôžeme však našim regulátorom len krivdiť. Keď sme so zábermi z dronu začínali, potrebovali sme pred každým letom Ministerstvom obrany schválený písomný súhlas od vlastníka/prevádzkovateľa pozemku.

Po jeho získaní (na vyjadrenie malo MO SR 30 dní) sme nasnímaný materiál na USB kľúči posielali na „odtajnenie“ Topografickému úradu do Banskej Bystrice. Až po odobrení všetkých fotiek a videí sme s nimi mohli ďalej pracovať.

Navyše, všetky materiály bolo na záver nutné poslať do Banskej Bystrice ešte raz, tentokrát na archiváciu na CD/DVD. To bol niekedy problém, keďže 1 minúta videa mala častokrát veľkosť, ako celá kapacita jedného CD.

CD

Dnes už je situácia úplne iná, pre klasické fotky a video nič z vyššie spomenutého absolvovať netreba. Iniciatívu prebral Dopravný úrad a Ministerstvo obrany s NBÚ zastrešujú už len letecké meračské snímkovanie.

Pociťujeme tiež snahu o harmonizáciu národných legislatív v oblasti prevádzky bezpilotných prostriedkov zo strany Európskej únie. Od 1. 1. 2021 bude podľa nariadenia povinný každý, kto si dron zakúpi, absolvovať online skúšku teoretických vedomostí a dron registrovať.

Na to, ako sa dané nariadenie pretaví do pravidiel lietania s dronmi na Slovensku, si však budeme musieť ešte počkať.

Máte záujem o profesionálne a legálne zábery z dronu?

Odpovedať

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Váš komentár:

Vaše meno: